Nowoczesne technologie są dziś wykorzystywane praktycznie w każdym aspekcie życia. Od pewnego czasu coraz popularniejsze stają się instalacje wykorzystujące panele słoneczne, które nagrzewają się i doprowadzają ciepło do budynku.

Klienci często zastanawiają się jak i kiedy myć panele fotowoltaiczne – w końcu są one zamontowane najczęściej na dachu, więc z pewnością się brudzą.

Standardowo firmy zajmujące się montażem tego rodzaju instalacji twierdzą, że częste mycie nie jest konieczne – zazwyczaj deszcze zmywają większość zanieczyszczeń. Dokładne mycie natomiast zalecane jest raz – dwa razy do roku. Jednak ze względu na to, że panele montowane są na dachach, warto tego typu prace zlecić profesjonalnej firmie. Zastosuje ona specjalistyczny sprzęt, zapewniający bezpieczeństwo. Nasza firma posiada bogate doświadczenie w tego rodzaju usługach, dzięki czemu mamy wiedzę oraz umiejętności, aby usługę tę wykonać skutecznie i bezpiecznie.

Podczas standardowego mycia stosujemy niezbędne elementy zabezpieczające prace na wysokościach, a także delikatne i miękkie gąbki i szczotki, aby nie zarysować ani nie uszkodzić powierzchni.

Czyszczenie w wyjątkowych sytuacjach

Istnieją jednak sytuacja, w których należy oczyścić panele fotowoltaiczne poza harmonogramem. Należy wykonać tego typu prace np. wtedy, gdy zalega na nich gruba warstwa liści lub kurzu. Ważnym powodem jest czasem także zaleganie ptasich odchodów. Jeśli zabrudzenia są duże, mogą wpływać na wydajność pracy paneli fotowoltaicznych – w skrajnych przypadkach obniżają ich sprawność nawet o 20%!

Czasem klienci zamawiają usługę mycia paneli fotowoltaicznych zimą, kiedy na dachach zalega śnieg, co również ogranicza sprawność tego typu elementów. W takich wypadkach niezbędna jest szczególna ostrożność – cząsteczki lodu mogą bowiem zarysować powierzchnię. Dlatego też, w zależności od sytuacji, wykorzystujemy wyjątkowo delikatne gąbki, bądź odkrywamy jedynie kawałek panelu – konstrukcja tych urządzeń rozprowadzi ciepło po pozostałej powierzchni instalacji, dzięki czemu śnieg naturalnie stopnieje.

Nie zalecamy myć samodzielnie paneli – zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i profesjonalizmu przeprowadzonych prac. Dlatego też jeśli chcesz, aby Twoja instalacja lśniła, skontaktuj się z nami!

Zobacz naszą ofertę: czyszczenie paneli fotowoltaicznych.